fbpx
skip to Main Content

Vil Arendal Senterparti bygge et sterkt rød/grønt alternativ?

Dagens posisjon i Arendal består av AP, SP, SV, Krf og Venstre. Denne konstellasjonen har styrt Arendal på en god måte i denne perioden, og posisjonen har hatt fokus på at kommuneøkonomien må være på plass for å kunne finansiere alle de oppgaver kommunen er ansvarlige for!

Fra LO i Østre Agder sin side hører vi lite til hva Arendal Senterparti ønsker etter valget. Det vil derfor være interessent for både innbyggere og arbeidstakere å vite hvordan Senterpartiet (SP) i Arendal stiller seg til å velge blokk samt avklare enkelte politiske punkter.

Hvordan stiller Arendal SP seg til følgende:

  • Vil Arendal SP sikre at offentlige oppgaver/tjenester eies og drives av det offentlige? Eller vil SP være med på det privatiseringspresset som ligger i Høyres og Frps ideologier?
  • Vil Arendal SP sikre at det innføres tiltakspakker som sikrer arbeidstakere tariffmessige lønn/vilkår i alle næringer?
  • Vil Arendal SP sikre at det fortsatt blir søndagsstengte butikker i Arendal?
  • Vil Arendal SP sikre en varmere og mere inkluderende kommune som motarbeider hat og hatytringer som stigmatiserer enkeltgrupper?
  • Vil Arendal SP sikre kommunens inntekter gjennom å benytte de inntektsmuligheter kommunen har for å kunne finansiere velferdsgoder?

Kommune- og fylkestingsvalget nærmer seg raskt, og det er snart tid for å velge parti. Det grunnleggende må være at vi får en politisk styring som sikrer folk flest dvs. en politikk til fordel for de mange og ikke kun for de få! Et politisk parti må ha en politikk som ser sammenhengen innenfor flere politiske områder. Blant annet må det være samsvar mellom inntekter og utgifter. Og politikken må ikke svekke inntektsgrunnlaget for å kunne sikre gode velferdstjenester for innbyggerne!

Selv om dette valget er et lokalvalg så vil ethvert partis ideologi være viktig når lokalpartiene skal velge politikk for neste periode. SP sentralt har vært klare på hvor de står for ideologisk innenfor enkelte punkter. Partileder Vedum har sagt at SP er det tydeligste alternativet til Høyre- og Frp regjeringens politikk angående forskjeller mellom folk. Han har også vært tydelig på at SP ikke vil akseptere økte forskjeller og at sentralisering og privatisering rammer vanlige arbeidsfolk. Så har han vært tydelig på at det har vært tilbakeskritt i velferdsstaten under Høyre og Frp.

Om Arendal SP velger side sammen med Høyre vil det være stor sannsynlighet for at de får med seg Frp også. Da bør det nevnes hva Arendal Frps ledelse står for i forhold å skape et varmere og mere inkluderende samfunn/kommune. Den siste tiden har det vært debatt om Arendal Frps holdninger til SIANs (stans islamisering av Norge) hatbudskap. Flere sentrale tillitsvalgte i Arendal Frp støtter opp om SIANs budskap, noe som bør bekymre mange! Høyres ordførerkandidat (Geir Fredrik Sissener) forsøker på en dårlig måte å unnskylde med at det er forskjell mellom lokalpolitikk og sentral politikk hva gjelder innvandring. Sisseners utsagn er farlig og bekymringsfullt, og som faktisk er med på å rettferdiggjøre lokalpolitikere som støtter hatbudskap som noen av sine viktige politiske saker.

Det er viktig å få avklart følgende fra Arendal SP:

  • Vil Arendal SP gå i posisjon med Arendal Frp, ett lokalparti fra Frp som støtter opp om organisasjoner som sprer hatytringer?
  • Vil Arendal SP ha fokus på et rød/grønt alternativ for neste valgperiode, og som kan sikre en stø kurs videre?

Fra LO i Østre Agder så oppfordrer vi Arendal SP til å stå for den politikken som det sentrale SP forfekter og være med lokalt for å bygge et sterkt rød/grønt samarbeid. Vi trenger en politikk for de mange, ikke kun for de få!

 

 

 

Back To Top