fbpx
skip to Main Content

Søknad om en åpen by

Realiteten for oss i Arendal By  er at alle de andre små byene på Sørlandskysten nå har vedtatt  søndagsåpent som tilbud til turister og fastboende i en meget begrenset sommersesong. Vår søknad til Arendal kommune dreier seg om kun 5 søndager i juli og da primært fra kl 1400 – 1800.

 Foto: Mona Hauglid.

Vi synes dette er et meget beskjedent ønske, men et svært viktig ønske å få oppfylt slik at vi oppfattes som en åpen og utadvendt by – ja hvem av våre innbyggere forventer ikke nettopp å finne søndagsåpne butikker, kafeer og restauranter også når man ferierer i andre land ? Varm, stolt og utadvendt er da også slagordet i vår nåværende kommuneplan !

I 2018 er vi dessuten så heldige å få mange cruiseanløp i vår by og ønsker selvsagt enda flere i 2019. En åpen by også på deler av søndagen er vel da også den beste markedsføringen for å oppnå nettopp dette !

Vi ber derfor om at vi får lov å holde åpent på søndager i juli 2018 som en prøveordning. Vi ønsker fortsatt å opprettholde søndagslukking i den mørke tiden av året, men når turistene og de fastboende først er her og ønsker å benytte sentrum av vår vakre by – da bør den også være åpen !

Vi viser også til at Arendal Næringsforening støtter helhjertet opp om dette.

Styret i Arendal By AS håper på et positivt vedtak i bystyret den 31.mai ! Og her bør samtlige bystyrerepresentanter få lov og stemme etter sin egen overbevisning og ikke «piskes» mot noe som de egentlig er for !

Peder Syrdalen
Styreleder
Arendal By AS

Back To Top