fbpx
skip to Main Content

Ikke kødd med Kolbjørn!

I Kolbjørnsvik er vi begunstiget med en båt som heter Kolbjørn III, den er noe mere enn en båt, den er en kulturfaktor. Ferjelinjen har eksistert i 125 år og er behørig markert siste år. Selv om den formelle eier av Kolbjørn er » Actieselskabet Kolbjørn», føler vi alle at vi har en eierandel. Dette kom tydelig til uttrykk under et informasjonsmøte på Hisøy skole 31.mai 2016. Møtet var initiert av Arendal Havn og hadde til hensikt å presentere planer om nytt ferjeleie med tilhørende fasiliteter.

Møtet var usedvanlig godt besøkt av Kolbjørnsvikbeboere og Kolbjørn-entusiaster. Planen til Arendal Havn ble dømt nord og ned, av anslagsvis 99% av de fremmøtte. Dette tydelige signal er i ettertid fullstendig ignorert av Arendal Havn. Derfra er planen velsignet av styret og sendt videre i den kommunale kvern hvor den snart kommer til politisk behandling.

Innvendingene står i kø i denne saken. Flytende ferjeleie ytterst på Krana kombinert med parkeringsplasser for biler og sykler samt hvilebenker virker besnærende. Problemene er imidlertid altoverskyggende. Hvilebenker, sykkelparkering og flytende ferjeleie lar seg lett tilpasse nåværende ferjeleie. Det som ikke lar seg endre er adkomsten med bil til Krana. Økt biltrafikk ned i den trangeste delen av Kolbjørnsvik er en gambling med tryggheten for fotgjengere og syklister samt en miljømessig belastning for de nærmeste beboere. Å flytte ferjeleiet flere hundre meter fra selve Vika, vil bli en stor ulempe for både eldre og ikke minst barnehage- og skolebarn. De siste gruppene er  flittige brukere av Kolbjørn for turer til byen. Mange pasienter til legesenteret kommer også fra byen og med dagens ferjeleie kommer de nesten til døra. Med ferjeleie ytterst på Krana, vil valg av biltransport  være mere nærliggende.

Alle vi, venner av Kolbjørn, vil at den skal leve godt videre og at mange flere skal få gleden av å bruke den. Ved å flytte ferjeleiet, vil dette ønsket bli utopi.

Det er sterkt beklagelig at havnesjefen ikke tok på alvor de signaler som brukerne ga så klart uttrykk for. At havnestyrets folkevalgte medlemmer heller ikke tok signalene, er uforståelig.

Johnny Hermansen

Kolbjørnsvik

Back To Top